© 2024 Flamenco Karolina Łucznik
Photos by www.afterhours.afoto.pl
© 2024 Flamenco Karolina Łucznik
Photos by www.afterhours.afoto.pl
Standardy Ochrony Małoletnich w Szkole Tańca Flamenco Encuentros
Preambuła
⦁ Niniejszy dokument wprowadzony zostaje przez Szkołę Tańca Flamenco Encuentros prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą Flamenco Karolina Łucznik, ul. Wokalna 2/43, 02-787 Warszawa NIP: 9512086759 REGON:015845817, e-mail karolina.lucznik@gmail.com , tel. 504212979, zgodnie z ustawą z 28.7.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy (Dz.U. z 2023 r. poz. 1606).
⦁ Standardy Ochrony Małoletnich stanowią dokument, z którego treścią zapoznawani są uczestnicy zajęć, ich rodzice lub opiekunowie prawni oraz wszyscy pracownicy i współpracownicy Karoliny Łucznik Dla Uczestników przeznaczona jest skrócona wersja niniejszego dokumentu (Karta Informacyjna), ale zachęcamy również do zapoznania się z pełną treścią Standardów Ochrony Małoletnich.
⦁ Standardy Ochrony Małoletnich dostępne są pod adresem www.encuentros.pl oraz w miejscu prowadzenia zajęć. Karolina Łucznik zapewnia uczestnikom zajęć, a także ich rodzicom lub opiekunom prawnym nieograniczony dostęp do niniejszego dokumentu oraz zapewnia, że wszyscy pracownicy i współpracownicy zostali zapoznani z jego treścią i są zobowiązani do przestrzegania jego postanowień.
⦁ Na terenie, gdzie odbywają się zajęcia, w szatni - znajdują się Karty Informacyjne na temat możliwości uzyskania pomocy wraz z numerami bezpłatnych telefonów zaufania dla dzieci i młodzieży.
§ 1 Definicje
⦁ Szkoła Tańca Flamenco Encuentros prowadzona przez Karolinę Łucznik prowadzącą działalność gospodarczą pod nazwą Flamenco Karolina Łucznik ul.Wokalna 2/43, 02-787 Warszawa NIP:9512086759, REGON: 015845817, e-mail karolina.lucznik@gmail.com, tel.: 504212979,
⦁ Właściciel-Karolina Łucznik, prowadząca działalność gospodarczą pod nazwą Flamenco Karolina Łucznik, ul.Wokalna 2/43, 02-787,Warszawa, NIP:9512086759, REGON: 015845817, e-mail karolina.lucznik@gmail.com, tel.:504212979,
⦁ Pracownik – osoba zatrudniona przez Szkołę Tańca Flamenco Encuentros na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej.
⦁ Kandydat – osoba ubiegająca się o zatrudnienie (na podstawie umowy o pracę lub umowy cywilnoprawnej) w Szkole Tańca FLamenco Encuentros.
⦁ Uczestnik – małoletni uczestnik Zajęć poniżej 18 roku życia.
⦁ Rodzic – rodzic Uczestnika lub jego opiekun prawny.
⦁ Broszura/ Karta Informacyjna – skrócona wersja Standardów Ochrony Małoletnich przeznaczona dla Uczestników.
⦁ Zajęcia – wybrane przez Uczestnika i Rodzica zajęcia ruchowe oferowane przez Szkołę Tańca Flamenco Encuentros, na które uczęszcza Uczestnik.
⦁ Krzywdzenie - każde działanie lub bezczynność jednostek, instytucji lub społeczeństwa jako całości i każdy rezultat takiego działania lub bezczynności, który deprymuje równe prawa i swobody dzieci i/lub zakłóca ich optymalny rozwój. Krzywdzenie może przyjmować formę: przemocy emocjonalnej, przemocy fizycznej, wykorzystywania seksualnego, zaniedbywania.
⦁ Usługodawca – osoba fizyczna, osoba prawna, jednostka organizacyjna nieposiadająca osobowości prawnej, mająca styczność z Uczestnikami, świadcząca usługi pomocnicze względem Szkoły Tańca Flamenco Encuentros, np. usługi sprzątania.
⦁ RODO – Rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/679 z 27.4.2016 r. w sprawie ochrony osób fizycznych w związku z przetwarzaniem danych osobowych i w sprawie swobodnego przepływu takich danych oraz uchylenia dyrektywy 95/46/WE.
⦁ Ustawa – ustawa z 28.7.2023 r. o zmianie ustawy – Kodeks rodzinny i opiekuńczy oraz niektórych innych ustaw (Dz.U. z 2023 poz. 1606).
⦁ Rejestr – Rejestr Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym prowadzony przez Ministerstwo Sprawiedliwości.
§ 2 Standardy Ochrony Małoletnich przy zatrudnianiu Pracowników.
⦁ Przed nawiązaniem z danym Pracownikiem stosunku pracy lub zawarciem umowy cywilnoprawnej, Właściciel podejmuje następujące kroki w celu przeciwdziałania zagrożeniom przestępczością na tle seksualnym:
⦁ zapoznaje się ze złożonym przez Kandydata CV oraz listem motywacyjnym pod kątem dotychczasowego doświadczenia zawodowego Kandydata,
⦁ odbiera od Kandydata oświadczenie o zapoznaniu się z treścią niniejszego dokumentu, akceptacji tego dokumentu i zobowiązaniu do przestrzegania jego postanowień,
⦁ uzyskuje informacje, czy dane Kandydata są zamieszczone w tzw. Rejestrze Sprawców Przestępstw na Tle Seksualnym prowadzonym przez Ministerstwo Sprawiedliwości (tj. Rejestr z dostępem ograniczonym oraz Rejestr Państwowej Komisji),
⦁ odbiera od Kandydata oświadczenie o niekaralności za przestępstwa opisane w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii wraz z informacją z Krajowego Rejestru Karnego potwierdzającą treść złożonego przez Kandydata oświadczenia,
⦁ w przypadku, gdy Kandydat posiada obywatelstwo innego kraju niż Rzeczpospolita Polska lub w ciągu ostatnich 20 lat zamieszkiwał poza granicami Rzeczypospolitej Polskiej oraz państwa obywatelstwa, Właściciel odbiera od takiego Kandydata również:
⦁ tożsamą informację do celów prowadzenia działalności wolontariackiej lub zawodowej z rejestru karnego państwa, którego obywatelem jest Kandydat (jeżeli Kandydat posiada obywatelstwo kraju innego niż Rzeczpospolita Polska) lub
⦁ tożsamą informację z rejestru karnego / rejestrów karnych krajów, w których Kandydat w ciągu ostatnich 20 lat miał swoje miejsce zamieszkania, lub
⦁ w przypadku, gdy kraj, o którym mowa w ppkt. 1 lub 2 powyżej nie wydaje zaświadczeń do celów prowadzenia działalności wolontariackiej lub zawodowej, Kandydat przedstawia zaświadczenie / informację z właściwego rejestru karnego, lub
⦁ w przypadku, gdy kraj, o którym mowa w ppkt. 1 lub 2 powyżej nie prowadzi żadnego rejestru karnego, Kandydat składa, pod rygorem odpowiedzialności karnej za złożenie fałszywego oświadczenia, Właścicielowi oświadczenie o tym fakcie warz z oświadczeniem, że nie był prawomocnie skazany za przestępstwa opisane w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii oraz, że nie wydano względem niego innego orzeczenia, w którym stwierdzono, że dopuścił się takich czynów zabronionych, oraz, że nie ma obowiązku wynikającego z orzeczenia sądu, innego uprawnionego organu lub ustawy stosowania się do zakazu zajmowania wszelkich lub określonych stanowisk, wykonywania wszelkich lub określonych zawodów albo działalności związanych z wychowywaniem, edukacją, wypoczynkiem, leczeniem, świadczeniem porad psychologicznych, rozwojem duchowym, uprawianiem sportu lub realizacją innych zainteresowań małoletnich, lub z opieką nad nimi.
⦁ złożone przez Kandydata oświadczenia oraz dokumenty Właściciel utrwala w formie wydruku i dołącza do akt osobowych Kandydata lub dokumentacji związanej z danym Kandydatem.
⦁ W przypadku stwierdzenia skazania Kandydata na podstawie prawomocnego wyroku sądu lub innego właściwego organu za przestępstwa opisane w rozdziale XIX i XXV Kodeksu karnego, w art. 189a i art. 207 Kodeksu karnego oraz ustawie o przeciwdziałaniu narkomanii, Właściciel odmawia zatrudnienia takiego Kandydata do pracy z Uczestnikami.
⦁ Powyższa procedura znajduje zastosowanie również do Pracowników, z którymi Właściciel już współpracuje.
⦁ Szkoła Tańca Flamenco Encuentros zapewni, że Usługodawcy będą posiadali własne Standardy Ochrony Małoletnich, zgodne z Ustawą lub będą przestrzegali zasad obowiązujących w Szkole Tańca Flamenco Encuentros.
§ 3 Zasady zapewnienia bezpiecznych relacji między Uczestnikiem, a personelem Szkoły Tańca Flamenco Encuentros. Zachowania niedozwolone wobec Uczestników.
⦁ Szkoła Tańca Flamenco Encuentros dąży do zapewnienia Uczestnikom poczucia bezpieczeństwa, poszanowania ich praw, wolności oraz integralności cielesnej.
⦁ Szkoła Tańca Flamenco Encuentros buduje atmosferę wsparcia dla Uczestników.
⦁ W Szkole Tańca Flamenco Encuentros szanowane są prawa dziecka oraz przepisy leżące u podstaw wprowadzenia niniejszego dokumentu.
⦁ Szkoła Tańca Flamenco Encuentros promuje metody dobrego wychowania względem Uczestników i dba o przekazywanie Uczestnikom dobrych wzorców wychowawczych, interpersonalnych oraz sportowej rywalizacji fair play.
⦁ Jeśli pojawi się konieczność rozmowy z Uczestnikiem na osobności, Pracownik lub Właściciel zawsze pozostawia uchylone drzwi do pomieszczenia, w którym prowadzona jest rozmowa i dba, o to, aby pozostawać w zasięgu wzroku innych. Jeżeli sytuacja tego wymaga Pracownik lub Właściciel może poprosić innego Pracownika lub Właściciela o obecność podczas takiej rozmowy z Uczestnikiem.
⦁ Szkoła Tańca Flamenco Encuentros dba o:
⦁ dobro, godność i potrzeby Uczestników,
⦁ zachowanie cierpliwości względem Uczestników,
⦁ odnoszenie się do Uczestników z szacunkiem i spokojem,
⦁ słuchanie Uczestników i udzielanie im zrozumiałych odpowiedzi,
⦁ dostosowanie stosowanych metod do poziomu rozwoju fizycznego, intelektualnego oraz emocjonalnego Uczestników,
⦁ okazywanie zrozumienia dla problemów oraz trudności zgłaszanych lub sygnalizowanych przez Uczestników,
⦁ zachowanie najwyższych profesjonalnych standardów komunikacji werbalnej i niewerbalnej w kontaktach z Uczestnikami,
⦁ zapewnianie odpowiedniej komunikacji podczas rozwiązywania konfliktów między Uczestnikami,
⦁ zapewnienie Uczestnikom przestrzeni do wyrażania swoich emocji, przemyśleń, lęków, problemów, obaw,
⦁ niepodnoszenie głosu, chyba że wynika to z sytuacji zarażającej bezpieczeństwu, zdrowiu lub życiu Uczestników, Pracowników lub osób trzecich,
⦁ poszanowanie prawa do prywatności Uczestnika, a jeśli konieczne jest odstąpienie od zasady poufności w związku z koniecznością ochrony Uczestnika, wyjaśnienie mu zaistniałej sytuacji i powodów działania Pracownika lub Właściciela.
⦁ Szkoła Tańca Flamenco Encuentros nie stosuje względem Uczestników:
⦁ dyskryminacji ze względu na ich wiek, płeć, orientację seksualną, sprawność/niepełnosprawność, status społeczny, etniczny, kulturowy, religijny, światopogląd, potrzeby edukacyjne, rozwój emocjonalny,
⦁ przemocy fizycznej lub psychicznej,
⦁ naruszania nietykalności cielesnej w sytuacji, gdy przedmiot Zajęć tego nie wymaga,
⦁ naruszania nietykalności cielesnej w sytuacji, gdy przedmiot Zajęć tego wymaga, ale dany Uczestnik wyrazi niechęć wobec bycia dotykanym,
⦁ naruszania nietykalności cielesnej, za wyjątkiem sytuacji, w której zagrożone jest bezpieczeństwo, zdrowie lub życie Uczestników, Pracowników lub osób trzecich,
⦁ słów lub metod obrażających, upokarzających, zawstydzających, lekceważących, izolujących, stygmatyzujących, ośmieszających,
⦁ gróźb,
⦁ wykorzystywania przewagi fizycznej czy tworzenia stosunku podległości,
⦁ stosowania wulgarnych lub niestosownych żartów,
⦁ publikowania jakichkolwiek informacji o Uczestnikach bez zgody Rodzica,
⦁ naruszania prywatności,
⦁ przekraczania w jakikolwiek sposób granicy relacji uczeń,
⦁ zabaw z użyciem kontaktu fizycznego, np. łaskotanie, przepychanki fizyczne itp.
⦁ W każdej sytuacji, gdy Uczestnik doświadcza Krzywdzenia, może ten fakt zgłosić wybranemu Pracownikowi lub Właścicielowi. Szkoła Tańca Flamenco Encuentros zapewnia, że zgłoszenie takie zostanie przez każdego Pracownika oraz przez Właściciela przyjęte, Uczestnik zostanie wysłuchany, a informacje przez niego przekazane nie zostaną wykorzystane przeciwko niemu.
§ 4 Zasady bezpiecznych relacji między Uczestnikami. Zachowania niedozwolone.
⦁ Szkoła Tańca Flamenco Encuentros dba o zapewnienie Uczestnikom bezpiecznych, komfortowych i poprawnych relacji między Uczestnikami.
⦁ Każdy Uczestnik oraz Rodzic zobowiązany jest do zapoznania się z treścią niniejszego dokumentu i stosować się do jego treści, przy czym Uczestnik może zapoznać się z treścią Karty Informacyjnej.
⦁ Uczestnik oraz Rodzic zapoznają się z treścią niniejszego dokumentu przed pierwszymi Zajęciami i składają stosowne oświadczenie o jego akceptacji. Akceptacja niniejszego dokumentu jest dobrowolna, jednakże jej brak może uniemożliwić Uczestnikowi uczestnictwo w Zajęciach.
⦁ Zabronione jest stosowanie przez Uczestnika względem innych Uczestników jakiejkolwiek formy Krzywdzenia.
⦁ Uczestnik nie będzie obrażał i wyzywał innych Uczestników, Pracowników, Właściciela czy Usługodawców.
⦁ Każdy Uczestnik zobowiązany jest odnosić się do pozostałych Uczestników z szacunkiem i po koleżeńsku.
⦁ Uczestnik nie będzie wyśmiewał się, szydził z innych Uczestników, wytykał publicznie ich błędów, używał względem innych Uczestników słów wulgarnych i agresywnych.
⦁ Uczestnik nie będzie piętnował lub dyskryminował innego Uczestnika z powodu jego płci, wieku, orientacji seksualnej, cech fizycznych, niepełnosprawności, pochodzenia etnicznego, geograficznego, narodowego, religijnego oraz statusu ekonomicznego.
⦁ Uczestnicy zobowiązani są do zachowywania się oraz wypowiadania się w sposób kulturalny.
⦁ Uczestnik będzie dążył do zbudowania relacji koleżeńskich i przyjacielskich z innymi Uczestnikami będąc życzliwym dla innych osób, panując nad swoimi emocjami podczas wypowiadania się, rozumiejąc ewentualne trudności innych Uczestników, pomagając sobie nawzajem i dążąc do kompromisowego rozwiązywania sytuacji problematycznych z innymi Uczestnikami.
§ 5 Zapewnienie bezpieczeństwa Uczestników online. Procedura ochrony małoletnich przed treściami szkodliwymi i zagrożeniami w sieci Internet oraz utrwalonymi w innej formie.
⦁ Właściciel oraz Pracownicy zapewnią, że wszelkie informacje, zdjęcia oraz filmy zamieszczane w Internecie przez Szkołę Tańca Flamenco Encuentros będą stosowne, nie będą ośmieszały Uczestników ani nie będą prezentowały Uczestników w dwuznacznych sytuacjach.
⦁ Wizerunek Uczestnika utrwalany będzie wyłącznie za zgodą jego Rodzica.
⦁ Wizerunek Uczestnika Szkoły Tańca Flamenco Encuentros będzie wykorzystywała wyłącznie w sposób oraz w miejscach wskazanych w zgodzie wyrażonej przez Rodzica.
⦁ Szkoła Tańca Flamenco Encuentros będzie aktywnie śledzić oznaczenia Szkoły Tańca Flamenco Encuentros na forach oraz profilach w mediach społecznościowych i reagować na ewentualne posty, dyskusje, materiały fotograficzne oraz wideo, w tym memy, ośmieszające danego Uczestnika, zamieszczane przez innych Uczestników oraz Rodziców. W razie potrzeby, osobie, która ośmieszający, niestosowny materiał opublikowała, zostanie zwrócona uwaga i zostanie ona poproszona o usunięcie lub zmodyfikowanie postu.
⦁ Zabronione jest utrwalanie wizerunku Uczestników, tak przez Pracowników, Właściciela, jak i przez innych Uczestników, Rodziców czy osoby postronne, poza salą ćwiczeń za wyjątkiem sytuacji, które mieszczą się w granicach wyrażonej przez Rodzica zgody. Zabronione jest więc utrwalanie wizerunku Uczestnika przez innych Uczestników, Pracowników czy Właściciela w łazience, szatni, podczas zmiany ubrań, w krępujących, ośmieszających lub intymnych sytuacjach.
⦁ W celu zapewnienia Uczestnikom bezpieczeństwa przed nieuprawnionym utrwaleniem ich wizerunku podczas Zajęć, na sali Zajęć nie wolno używać prywatnych telefonów komórkowych, chyba że odbywa się to na prośbę danego Uczestnika, a wizerunek utrwalany jest wyłącznie na jego telefonie komórkowym w celach edukacyjnych.
§ 6 Zasady i procedura podejmowania interwencji w sytuacjach podejrzenia krzywdzenia małoletniego. Procedura składania zawiadomień o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego. Sposób dokumentowania i przechowywania ujawnionych i zgłoszonych incydentów.
⦁ Uczestnik, który czuje się zagrożony, doświadcza Krzywdzenia, może zgłosić ten fakt dowolnemu Pracownikowi lub Właścicielowi. Pracownik zapewnia Uczestnikowi anonimowość, bezpieczeństwo, nie bagatelizuje przekazywanych mu informacji, a także nie wyciąga wobec zgłaszającego żadnych negatywnych konsekwencji. Pracownik lub Właściciel w takiej sytuacji zapewniają zachowanie uzyskanej informacji w tajemnicy i wykorzystanie jej wyłącznie w celu ochrony życia, zdrowia i bezpieczeństwa Uczestnika.
⦁ Jeżeli Uczestnik jest świadkiem zdarzenia, w którym inny Uczestnik jest zagrożony, doświadcza Krzywdzenia, może zgłosić ten fakt dowolnemu Pracownikowi lub Właścicielowi. Pracownik zapewnia Uczestnikowi anonimowość, bezpieczeństwo, nie bagatelizuje przekazywanych mu informacji, a także nie wyciąga wobec zgłaszającego żadnych negatywnych konsekwencji. Pracownik lub Właściciel w takiej sytuacji zapewniają zachowanie poufności uzyskanej informacji i wykorzystanie jej wyłącznie w celu podjęcia kroków niezbędnych do zapewnienia bezpieczeństwa i poszanowania praw Uczestnika zgłaszającego oraz Uczestnika, którego zgłoszenie dotyczy.
⦁ Każdy Pracownik oraz Rodzic, który poweźmie podejrzenie lub informację o Krzywdzeniu Uczestnika proszony jest o niezwłoczne zgłoszenie tego faktu Właścicielowi.
⦁ Każdy Pracownik oraz Rodzic, który jest świadkiem zdarzenia, które jest sprzeczne z postanowieniami niniejszego dokumentu lub jest zachowaniem określonym wprost jako Krzywdzenie, zobowiązany jest pomóc temu Uczestnikowi oraz w miarę możliwości chronić go.
⦁ Pracownik, któremu zostało zgłoszone zdarzenie, o którym w ust. 1 – 2 powyżej, zobowiązany jest niezwłocznie zgłosić incydent Właścicielowi, który zobowiązany jest do podjęcia odpowiednich kroków wynikających z niniejszego dokumentu.
⦁ Osobą odpowiedzialną za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających Uczestnikowi i udzielenie mu wsparcia jest Właścicielka Szkoły Tańca Flamenco Encuentros : Karolina Łucznik, adres e-mail: karolina.lucznik@gmail.com, nr. tel. 504212979
Zgłoszenia można dokonywać osobiście, drogą e-mailową oraz telefoniczną na dane wskazane powyżej.
⦁ Właściciel zobowiązany jest każdorazowo zgłoszenie zweryfikować oraz podjąć niezbędne kroki w celu zapobieżeniu zagrożeniu dla Uczestnika lub zniwelowaniu szkód, jakich Uczestnik doznał lub może doznać. W tym celu Właściciel przeprowadzi rozmowę z poszkodowanym / zagrożonym Uczestnikiem, jego Rodzicem, sprawcą incydentu oraz ewentualnymi świadkami i osobą zgłaszającą zdarzenie.
⦁ Właściciel będzie dokumentował zgłaszane mu incydenty w formie pisemnych notatek i chronił tą dokumentację przed dostępem przez osoby nieuprawnione. W notatce opisane zostaną: przebieg incydentu, osoba poszkodowana, osoba zgłaszająca, sposób i okoliczności powzięcia wiedzy o zdarzeniu, a w razie potrzeby dołączone zostaną dodatkowe dokumenty lub zgromadzone dowody.
⦁ Właściciel zobowiązany jest, po zbadaniu zgłoszonego zdarzenia, zawiadomić odpowiednie służby (policję, prokuraturę, sąd opiekuńczy, ośrodek pomocy społecznej w sprawie wszczęcia procedury „Niebieskiej Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu krzywdzenia i skorelowanej z nim interwencji) o podejrzeniu popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego, jeżeli takie podejrzenie zachodzi.
⦁ O każdej podjętej przez Właściciela interwencji, w tym o każdym zawiadomieniu odpowiednich służb, zostanie niezwłocznie poinformowany Rodzic, chyba, że to Rodzic wskazany jest jako sprawca Krzywdzenia. Wówczas zawiadomiony zostanie osoba wskazana przez sąd rodzinny.
⦁ Właściciel oraz Pracownicy zapewniają służbom wszelką pomoc w związku ze zgłoszonym zdarzeniem lub podejrzeniem popełnienia przestępstwa.
§ 7 Zasady przeglądu i aktualizacji Standardów Ochrony Małoletnich.
⦁ Właściciel zobowiązany weryfikować aktualność niniejszego dokumentu 1 raz w roku.
⦁ Aktualizacja dokonana zostanie na podstawie zdarzeń, które zaszły w danym czasookresie.
⦁ Przed dokonaniem aktualizacji, Właściciel przeprowadzi z Pracownikami rozmowę na temat Standardów Ochrony Małoletnich.
⦁ Po dokonaniu aktualizacji Standardów Ochrony Małoletnich Właściciel poinformuje drogą e-mailową Pracowników, Rodziców i Uczestników o dokonanych zmianach przesyłając jednocześnie zaktualizowaną treść niniejszego dokumentu.
⦁ Każdorazowo aktualna treść Standardów Ochrony Małoletnich znajdować się będzie pod adresem: www.encuentros.pl
⦁ Po każdej aktualizacji niniejszego dokumentu, kolejna (ostatnia) data aktualizacji, zostanie w nim odnotowana.
§ 8 Przygotowanie personelu do stosowania Standardów Ochrony Małoletnich.
⦁ Każdy Kandydat zobowiązany jest zapoznać się z treścią niniejszego dokumentu i złożyć stosowne oświadczenie o akceptacji jego postanowień.
⦁ Każdy Pracownik zobowiązany jest zapoznać się z treścią niniejszego dokumentu i złożyć stosowane oświadczenie o akceptacji jego postanowień.
⦁ Raz w roku, po dokonaniu aktualizacji, Właściciel poinformuje Pracowników o zmianach, przekaże aktualną treść Standardów Ochrony Małoletnich i zwróci uwagę na wprowadzone zmiany.
⦁ Właściciel będzie zachęcał Pracowników do podnoszenia ich kompetencji w zakresie ochrony małoletnich zarówno w sferze zajęć stacjonarnych, jak i w zakresie cyberbezpieczeństwa małoletnich. W tym celu Właściciel będzie zachęcał Pracowników do zapoznawania się z tematycznymi broszurami, webinariami, szkoleniami itp.
§ 9 Zasady i sposób udostępniania Rodzicom Standardów Ochrony Małoletnich do zaznajomienia się z nimi.
⦁ Standardy Ochrony Małoletnich są nieprzerwanie dostępne pod adresem www.encuentros.pl oraz w szatni sali tanecznej/sali lustrzanej Domu Sztuki, ul. Wiolinowa 14, wynajmowanej na czas zajęć przez Szkołę Tańca Flamenco Encuentros, w formie papierowej.
⦁ Każdy Rodzic oraz każdy Uczestnik przed rozpoczęciem Zajęć w Szkole Tańca Flamenco Encuentros zobowiązany jest do zapoznania się z treścią niniejszego dokumentu.
⦁ Rodzic, wraz z oświadczeniem o zapoznaniu się z treścią i akceptacji Regulaminu oraz Polityki Prywatności, składa oświadczenie o zapoznaniu się z treścią i akceptacji Standardów Ochrony Małoletnich. Złożenie oświadczenia jest dobrowolne, jednak jego brak może uniemożliwić Uczestnikowi uczęszczanie na wybrane Zajęcia.
⦁ Każdorazowo po dokonaniu przeglądu i aktualizacji niniejszego dokumentu, Właściciel przekaże Rodzicom stosowną informację drogą e-mailową lub inną zwyczajowo przyjętą w Szkole Tańca Flamenco Encuentros, wraz ze zaktualizowaną treścią Standardów Ochrony Małoletnich.
⦁ Każdorazowo zaktualizowany dokument będzie dostępny pod adresem www.encuentros.pl oraz w szatni przy sali tanecznej/sali lustrzanej Domu Sztuki , ul. Wiolinowa 14, wynajmowanej na czas zajęć przez Szkołę Tańca Flamenco Encuentros, w formie papierowej.
§ 10 Osoby odpowiedzialne za przyjmowanie zgłoszeń o zdarzeniach zagrażających małoletniemu i udzielanie mu wsparcia.
⦁ Każde zdarzenie zagrażające życiu, zdrowiu, godności, integralności cielesnej Uczestnika, Uczestnik może zgłosić dowolnemu Pracownikowi Szkoły Tańca Flamenco Encuentros lub bezpośrednio Właścicielowi.
⦁ Rodzic każde darzenie zagrażające życiu, zdrowiu, godności, integralności cielesnej Uczestnika, powinien zgłosić bezpośrednio Właścicielowi.
⦁ Szkoła Tańca Flamenco Encuentros zapewnia, że wszyscy Pracownicy zostali przeszkoleni w zakresie wynikającym z niniejszego dokumentu i są gotowi udzielić pokrzywdzonemu Uczestnikowi niezbędnego wsparcia.
⦁ Osobą odpowiedzialną za podejmowanie interwencji oraz ewentualne zgłaszanie podejrzenia popełnienia przestępstwa na szkodę małoletniego odpowiednim służbom (policji, prokuraturze, sądowi opiekuńczemu, ośrodkowi pomocy społecznej w sprawie wszczęcia procedury „Niebieskiej Karty” – w zależności od zdiagnozowanego typu Krzywdzenia i skorelowanej z nim interwencji), jest co do zasady Właściciel: Karolina Łucznik.
⦁ Szkoła Tańca Flamenco Encuentros zapewnia o zachowaniu maksymalnej dyskrecji odnośnie do przekazanych im informacji oraz wykorzystaniu ich wyłącznie w celu ochrony życia, zdrowia i godności pokrzywdzonego Uczestnika.
§ 11 Zasady ustalania Planu wsparcia małoletniego po ujawnieniu krzywdzenia.
⦁ Plan wsparcia, po ujawnieniu Krzywdzenia Uczestnika, opracowuje Właściciel.
⦁ Plan wsparcia powinien być przygotowany w sposób jasny, konkretny i wykonalny.
⦁ Plan wsparcia nie może być przygotowany w sposób ogólny np. ustalenie przemocy, wyjście z alkoholizmu sprawcy przemocy, poprawa sytuacji rodziny. Musi przewidywać konkretne rozwiązania oraz etapy realizacji planu.
⦁ Plan wsparcia będzie przewidywał etapy jego realizacji tak, by możliwe było zweryfikowanie postępów jego realizacji.
⦁ Właściciel przedstawi przygotowany plan wsparcia Rodzicowi Uczestnika, chyba że to Rodzic został wskazany, jako sprawca krzywdzenia. W takiej sytuacji, plan wsparcia zostanie przedstawiony osobie wyznaczonej przez sąd rodzinny.
⦁ Plan wsparcia sporządzany jest w formie pisemnej. Plan wsparcia powinien opisywać: przebieg incydentu, wskazywać osobę poszkodowaną, osobę zgłaszającą, sposób i okoliczności powzięcia wiedzy o zdarzeniu, a przede wszystkim zaplanowane kroki oraz sposób i czas ich realizacji. Plan sporządzany i podpisywany jest przez Właściciela. Po upływie dat wyznaczonych na realizację kolejnych kroków Planu, Właściciel odnotuje, w jaki sposób poszczególne punkty zostały zrealizowane i ewentualnie jakie dodatkowe kroki należy podjąć.
⦁ Właściciel będzie przechowywał Plan wsparcia w miejscu niedostępnym dla osób postronnych.
§ 12 Postanowienia końcowe.
⦁ Niniejsze Standardy Ochrony Małoletnich wchodzą w życie z dniem ich ogłoszenia.
⦁ Ogłoszenie nastąpi poprzez wywieszenie dokumentu w szatni przy sali tanecznej Domu Sztuki wynajmowanej przez Szkołę Tańca Flamenco Encuentros oraz na stronie www.encuentros.pl, poinformowanie Rodziców oraz Uczestników e-mailowo lub w inny zwyczajowo przyjęty w Szkole Tańca Flamenco Encuentros sposób wraz z przekazaniem im treści niniejszego dokumentu oraz przeszkolenie Pracowników.
Data aktualizacji dokumentu:04.09.2024 r.